TURIZMUS - Tipy pre návštevníkov regiónu


HRAD JASENOV
V blízkosti okresného mesta Humenné, za obcou Jasenov na pomerne veľkom kopci, stojí hrad Jasenov. Hrad podobne ako Vinné a Brekov tvoril sústavu strážnych hradov. Zo všetkých troch bol najväčší. Aj výstup ku hradu je spomedzi týchto troch hradov najnamáhavejší. Hrad vznikol niekedy po tatárskom vpáde, pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia. Väčšinu času svojej existencie patril Drugetovcom z Humenného. V roku 1644 ho zničili Rákociho vojská.
KATEGÓRIA: Historické pamiatky
  • VZDIALENOSŤ: 36,1 km
  • MAPA
Rating : ★★★☆☆
Web Foto

MORSKÉ OKO
Morské oko je najväčším jazerom vo Vihorlatských vrchoch. Leží v nadmorskej výške 618m nad morom. Do blízkosti Morského oka sa môžete dostať pohodlne autom, cez obec Remetské Hámre. Pod vrcholom je odstavné parkovisko, z ktorého sa približne po 15 minútach chôdze dostanete do krásneho prostredia obklopeného Vihorlatským lesom. Okolo celého jazera je turistický chodník. Nenáročnu trasu prejdete pokojným tempom približne za jednu hodinu. Morské oko je aj východiskom na túru k Sninskému kameňu, prípadne k vrcholu sopky Vihorlat.
KATEGÓRIA: Príroda a turistika
  • VZDIALENOSŤ: 43,5 km
  • MAPA
Rating : ★★★★
Web Foto

SNINSKÝ KAMEŇ
Sninský kameň je zaujímavým skalným útvarom vo Vihorlatských vrchoch. Z jeho vrcholu je úžasný výhľad na celé okolie. Môžete odtiaľ vidieť veľké aj malé Morské okolo, celé pohorie Vihorlatu, ale za dobrej viditeľnosti aj 150 km vzdialené Vysoké Tatry. Na Sninský kameň sa môžete dostať viacerými turistiskými značkovanými trasami. Z nášho smeru je najlepšie isť cez Morské oko, pri loveckom zámočku odbočiť vľavo a chodníkom po hrebeni sa približne po hodine dostanete až na Sninský kameň. Druhá, pre nás ale vzdialenejšia cesta, je výstup smerom od Sniny.
KATEGÓRIA: Príroda a turistika
  • VZDIALENOSŤ: 43,7 km
  • MAPA
Rating : ★★★★
Web Foto

HRAD SLANEC
Hrad Slanec postavili koncom 13. storočia v dôležitom priesmyku Slanských vrchov. Strážil prechod z Východoslovenskej nížiny do Košickej kotliny a teda aj cestu k dôležitému mestu Košice. Hrad postavila pravdepodobne starobylá rodina Abovcov. Po sporoch Abovcov s kráľom sa hrad stal majetkom panovníka. Po vymretí Arpádovcov a nástupe novej panovníckej dynastie Anjou sa hrad stal na dve storočia majetkom Drugethovcov z Humenného a neskôr Forgáčovcov. Hrad bol niekoľkokrát poškodený a napokon aj vypálený počas stavovských povstaní. Odvtedy chátral. Z hradu je nádherný výhľad na celú nížinu. Na samotnom hrade je najlepšie dochovaná veža, ktorá obsahuje dodnes niektoré zaujímavé gotické prvky.
KATEGÓRIA: Historická pamiatka a turistika
  • VZDIALENOSŤ: 47,1 km
  • MAPA
Rating : ★★★☆☆
Web Foto

1 3